ВИДЕО: Најмалку 40 луѓе изгореа во страотен пожар во ирачка ковид-болница

Од:

Најмалку 39 луѓе настрадаа во разорен пожар што зафати болница во ирачкиот град Насирија во која лежеле пациенти заразени со коронавирусот, јави државната агенција ИНА.

„Здравствените екипи ги изнесуваа јагленисаните тела од запалената болница, додека многу пациенти се бореа за здив поради чадот кој се креваше од зградата“, јави репортерот на Ројтерс од местото на страотниот пожар.

Уште најмалку 60 луѓе биле згрижени во други болници во градот поради изгореници, повреди и проблеми со дишењето.

Пожарот бил ставен во контрола по неколку часа. Според надлежните, бројот на жртви речиси сигурно ќе расте, поради тоа што многу пациенти се водат како изчезнати.

Во последните неколку месеци имаше неколку случаи на катастрофални пожари во ковид-болници во Ирак, од кои најтешкиот беше во април, кога во оддел за третман на пациенти заразени со коронавирусот во Багдад, животите ги загубија 82 луѓе.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Стотици уапсени за време на протести против анти-ковид мерките во Австралија

Мери Јордановска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Пет месеци по вакцинација со Синофарм антителата опаѓаат за 70 проценти

А1он

Заштитната маска нема повеќе да биде задолжителна во Белгија

А1он

Грција: В понеделник ќе биде соопштена вакцинација со трета доза за здравствените работници и лицата над 60 години

А1он

ЕМА нема потврда за поголем ризик за жени и млади од Астра Зенека

А1он