ВИДЕО: Стотици илјади луѓе протестираа за независност на Каталонија

Од:

Стотици илјади граѓани кои поддржуваат отцепување на Каталонија, денеска се собраа во Барселона по повод прославата на главниот празник на овој шпански регион, само неколку недели пред пресудата во случајот против 12 лидери на сепаратистичкото движење.

Околу 600 илјади приврзаници на независноста на Каталонија дојдоа од сите делови на богатиот шпански регион до неговиот главен град, јавија светските агенции.

На 11 септември се одбележува сеќавање на падот на Барселона во Војната за шпанското наследство во 1714 година.

Од 2012 година на овој ден се организираат масовни собири на каталонското движење за независност.

Би можело да ве интересира

„Твитер“ отстрани илјадници налози поврзани со лажни вести

Татјана Ташкова

Парламентарните избори во Шпанија ќе се одржат на 10 ноември

Ана Ололовска

Завршуваат дводневните разговори за формирање Влада на Шпанија

Во Шпанија разбиена криминална мрежа, уапсени 29 лица

Ана Ололовска

Мадрид: Ривера го повикува Санчез на разговори

Ана Ололовска

Шпанија: Три жртви и над 200 заразени од листерија