(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Од:

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вети дека овој воен сојуз ќе биде со Украина „колку што е потребно“.

Говорејќи во пресрет на министерскиот состанок во Букурешт, тој рече дека Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина и затоа станува се побрутален.

„Бранови ракетни напади врз градовите и цивилната инфраструктура. Лишување на Украинците од греење, светлина и храна. Ова е ужасен почеток на зимата за Украина“, вели тој.

Столтенберг додаде дека иако „сите ја плаќаме цената“ за рускиот напад врз Украина, нашата цена се парите – додека „Украинците плаќаат крвно“. „Ако дозволиме Путин да победи, сите ние ќе плаќаме многу повисока цена уште многу години“, додаде тој.

„Ако Путин и другите авторитарни лидери видат дека силата е наградена, тие повторно ќе употребат сила за да ги постигнат своите цели“, рече Столтенбер.

„Тоа би го направил нашиот свет поопасен и сите нас поранливи. Затоа, во наш безбедносен интерес е да ја поддржиме Украина“, истакна шефот на НАТО.

Столтенберг додаде дека „најдобар начин да се зголемат изгледите за мирно решение“ на војната е „да се поддржи Украина“. „Значи, НАТО ќе продолжи да стои покрај Украина се додека е потребно. Ние нема да отстапиме“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Стапува на сила забраната за рускиот дизел

Киев: Русија регрутира жени од казнените колонии

Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

Украинците не се повлекуваат од Бахмут вели шефот на Вагнер

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија

Зеленски: Ситуацијата на истокот на Украина е многу тешка