ВИДЕО: Со булдожери и оклопни возила полицијата во Сиетл ја отстрани „Автономната зона“

Од:

Полицијата во Сиетл денес изврши рација во „Автономната зона – Капитол Хил“, во областа окупирана од демонстрантите кои со недели протестираат против расизмот во САД, јавуваат американските медиуми.

Полицијата интервенираше со булдожери и оклопни возила, отстранувајќи ги барикадите кои ги поставија демонстрантите.

Во полициската акција, 13 демонстранти се уапсени откако градоначалничката на Сиетл, Џени Дуркан издаде наредба за расчистување на зоната поради зголемениот број на насилства и криминал. Во изминатите денови, беше јавено дека двајца тинејџери биле убиени во зоната, а имало и повеќе случаи на престрелки со огнено оружје.

„Црните животи се важни, а и јас исто така сакам да го поддржам ова движење кон значајни промени во нашата заедница, но доста беше,“ изјави шефицата на полицијата во Сиетл, Кармен Бест.

Би можело да ве интересира

САД даваат 10 милиони долари за информации околу луѓе што се мешаат во изборите

А1он

Трамп би можел да го одржи говорот на републиканската конвенција во живо од Белата куќа

А1он

ВИДЕО: Американец се возел 15 километри закачен на шофершајбна од шлепер

А1он

Трамп: Го држиме вирусот под контрола, колку што можеме

А1он

САД и Кина на 15 август ќе се договараат за трговските врски

А1он

Кинески медиуми: Кина нема да ја дозволи американската „кражба“ на ТикТок

А1он