ВИДЕО: Снимки од Харков, руски воени камиони низ улиците

Од:

Утрово Русите влегоа во Харков, вториот по големина украински град по Киев. Ова го потврди и локален политичар. Тој исто така рече дека има тешка борба на улиците и дека украинските сили го елиминираат непријателот.

Тој ги повика жителите да останат во засолништа.

На социјалните мрежи се шират снимки од руски возила во Харков. На некои се гледаат запалени руски возила. Би-би-си пишува дека автентичноста се уште не е потврдена.

Би можело да ве интересира

Украинска армија: Нема да објавиме почеток на контраофанзивата

Ана Ололовска

Зеленски: Од почетокот на војната загинаа најмалку 500 деца

Ана Ололовска

Две ракети погодија воен аеродром во централна Украина

Ана Ололовска

Девет беспилотни летала лансирани на Крим

Ана Ололовска

Системите за противвоздушна одбрана вклучени во одбивањето воздушни напади во Киев

Ана Ололовска

Експлозија кај Днепар, има повредени, меѓу нив и деца

Ана Ололовска