ВИДЕО: Снимка од моментот кога приврзаниците на Трамп упаѓаат во Конгресот

Од:

Се појави снимка на која се гледа како приврзаниците на Доналд Трамп ја пробиваат полициската блокада и упаѓаат во зградата на американскиот конгрес.

Според наводите на американските медиуми, една жена е во критична состојба откако било пукано во неа.

Стотици приврзаници на Трамп ги пробија металните барикади и се судрија со полицијата во близина на седиштето на Капитол Хил во 13 часот по локално време.

Полицијата нареди евакуација на две згради во кампусот и соопшти дека се уапсени девет приоврзаници на Трамп, меѓу кои и водачот на ултрадесничарската организација „Горди момчиња“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Секс скандал ја тресе Америка: Објавени фотографии од синот на Бајден со две голи жени и куче

А1он

Бајден ја почна процедурата за реформа на Врховниот суд

Жарко Настоски

Псаки: САД разговараат со сојузниците за прераспоредувањето на руски трупи во близина на Украина

Ана Ололовска

Бајден: Оруженото насилство во САД е меѓународна срамота, преземаме чекори

Жарко Настоски

Во САД се испитуваат алергиските реакции на вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“

Жарко Настоски

Амнести Интернешнл: Лани во САД влошена ситуацијата со човековите права

Ана Ололовска