ВИДЕО: Слетување на Ербас при силна бура

Од:

Ербас А380, во кој се наоѓале над 100 патници и членови на посадата, синоќа успешно слета на аеродромот Хитроу во Лондон, што беше погоден од бурата Денис.

Пилотот и копилотот имаа тешка задача и под агол го спуштија „џинот“ на пистата.

Свесни дека крилото може да го поткачи тлото, го применија следниот концепт: го спуштаа авионот спроти ветрот и откосо го приземјуваа леталото тешко неколку илјади тони.

Меѓу патниците нема повредени и леталото што пристигна од Абу Даби не е оштетено.

Би можело да ве интересира

Британски суд одби Мадуро да го контролира златото на Венецуела

Ана Ололовска

Кина: Британија ќе ги сноси последиците поради понудата на граѓаните на Хонг Конг

Ана Ололовска

Уништен споменикот на Хајле Селасие во Лондон

Ландов

Благ пораст на бројот на починати од Ковид-19 во Велика Британија

А1он

Меркел: ЕУ да се подготви за евентуален неуспех во преговорите со Британија

Ана Ололовска

Би-Би-Си: Британија е најтешко погодена земја од Ковид-19 од групата Г7

Ана Ололовска