ВИДЕО: Силно невереме и полави и во Австрија

Од:

Поплавите што изминатите дена разурнаа делови од Германија, Белгија и Холандја вчера го погодија и северниот дел на Австрија.

Синоќа во градот Халајн активиран е аларм откако пукна брана на реката Котбах. Центарот на градот е уништен, а издадено е предупредување до локалното насление да останат во своите домови.

За да се спречи излевање на реката Салцах подгнато е нивото на мостот на 5,5 метри, за да може непречено да се поминува под него.

Би можело да ве интересира

Курц: Пандеммијата помина, освен за невакцинираните

Ана Ололовска

Австриец една година ја криел мртвата мајка поради пензијата

Ана Ололовска

Спикерот Џафери на својот австриски колега Соботка му врачи благодарница за помошта на австриските пожарникари

А1он

ВИДЕО: Апокалипса во САД, поплавите однесоа речиси 50 жртви

Две третини од повратниците од Западен Балкан во Австрија се заразени со коронавирус

Ана Ололовска

Поранешниот австриски вицеканцелар осуден на затворска казна за корупција

А1он