ВИДЕО: Силната експлозија во Бејрут почувствувана и на Кипар

Од:

Експлозијата која предизвика голема материјална штета во либанскиот град и усмрти неколку стотици луѓе, била толку силна што се почуствувала и на островот Кипар.

Според локалното население, експлозијата која се случила на околу 240 километри одалеченост од островот, предизвикала вознемирeност и луѓето помислиле дека се работи за терористички напад на некој од кипарските градови.

На социјалните мрежи, луѓето споделија неколку фотографии на кои се гледа како портокалова магла го покрива небото.

Вчера, кипарската влада испрати два полициски хеликоптери со кучиња спасувачи да помогнат во операцијата за пронаоѓање на исчезнатите лица во Бејрут.

Би можело да ве интересира

Анкара: Америка ја игнорира турската страна на Кипар, подобро е Вашингтон да остане неутрален

А1он

ВИДЕО: Голем пожар во Бејрут, се запали склад за гуми во бесцаринската зона на пристаништето

А1он

Кипар: 5.000 млади ќе се тестираат за Ковид-19 во барови, ресторани и молови

Ана Ололовска

Учебната година на Кипар ќе започне една седмица подоцна поради високите температури

Ана Ололовска

Чилеански тим регистрираше веројатни знаци на живот под урнатините во Бејрут

Ана Ололовска

ВИДЕО: Либанците го пречекаа Макрон со нов протест