ВИДЕО: Силна експлозија во рафинерија за нафта во Шпанија

Силна експлозија одекна низ рафинеријата за нафта во Шпанија во близина на Гибралтар, испраќајќи облаци од “токсичен црн облак” во небото, објави Ел Еспанол.

Оган ја зафати хемиската фабрика управувана од компанијата Индорама во градот Кадиз.

Локалната полиција објави дека властите во Гибралтар се свесни за пожарот во индустрискиот парк Гуадаранк и “ја проценуваат ситуацијата и можното влијание што може да го има врз Гибралтар”.

Градскиот совет изјави дека облакот чад создаден од пожарот не е токсичен, но додаде дека природата на огнот го направила крајно тешко да се изгасне.

Властите прогласија вонредна состојба бидејќи фабриката содржи високо запаливи материи.

Би можело да ве интересира

Шпанските социјалисти отворени за коалициска влада со левичарите

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика за гас во Кина

ВИДЕО: Во подметнатиот пожар во Јапонија загинаа 33 лица

Се запали камион со 17 тони какао на автопат во Германија

Санчез се уште не може да состави влада на Шпанија

Ана Ололовска

Се запали автобус среде Рим

Татјана Ташкова