ВИДЕО: Силна експлозија во центарот на Багдад, војската распоредена во неколку реони

Од:

Силна експлозија вечерва одекна во централниот дел на главниот град на Ирак, јави локалниот ТВ канал Алсумарија.

Инцидентот се случил во близина на престижната област Ел-Карада, која е дел од специјално заштитената „зелена зона“, каде се наоѓаат главно странски амбасади и владини агенции. Други детали за инцидентот се уште не се соопштени.

Претходно во Багдад беше извршен обид за атентат врз ирачкиот премиер Мустафа ал Кадими. Неговата резиденција која се наоѓа во „зелената зона“ била нападната од вооружени дронови. Шефот на ирачката Влада не е повреден и веднаш бил евакуиран на безбедно.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Две ракети паднаа во близина на американската амбасада во Багдад

А1он

Две ракети ја погодија зелената зона во Багдад, во близина на Американската амбасада

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Жарко Настоски

ВИДЕО: Убиен демонстрант на собир во Багдад за поддршка на убиените продемократски активисти

(ВИДЕО) Ужасна трагедија во Багдад: 82 жртви во пожар во ковид центар

Катерина Павлова-Николовска

Ирачкиот премиер ги отпушти клучните здравствени службеници поради пожарот во болницата во Багдад

Катерина Павлова-Николовска