(ВИДЕО) Силна експлозија на Крим, украинските сили извршиле напад врз воздухопловната база Џанкој

Од:

Во последниот час на социјалните мрежи почнаа да кружат бројни извештаи кои укажуваат на некаков облик на напад на Крим. Различни извештаи сугерираат дека имало серија експлозии, проследени со истрели, пренесува Sky News.

Се верува дека украинските сили извршиле напад врз воздухопловната база Џанкој, со помош на таканаречените беспилотни летала „камикази“.

Украинската воена разузнавачка служба тврди дека експлозија ги уништила руските крстосувачки ракети „Калибр“ додека биле транспортирани со железница во Џанкој.

„Мистериозната експлозија го продолжува процесот на руска демилитаризација и го подготвува украинскиот полуостров Крим за окупација“, соопштија официјални лица на Телеграм.

Би можело да ве интересира

Русија: Украина разнесе важен гасовод

Захарова: На режимот во Киев му треба војна за да го одвлече вниманието од растечката сиромаштија во земјата

Дваесет и девет градови и села се поплавени, соопшти Украина

ВИДЕО: Ужасни снимки од Херсон, луѓето молат за помош

ВИДЕО: Кој има корист од уништувањето на важната брана во Украина?

Ана Ололовска

Руски градоначалник: Седум исчезнати во Нова Каховка по уривањето на браната

Ана Ололовска