ВИДЕО: Силен земјотрес во Кина

Од:

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала утринава го погоди оддалечениот дел од северозападниот кинески регион Ксинџијанг, а засега нема информации за поголема материјална штета или повредени, јави кинеската новинска агенција Ксинхуа.

Земјотресот ја погоди областа во 7:49 часот по локално време.

Според прелиминарните податоци на кинескиот центар за земјотреси, јачината на земјотресот била 6,1 степени.

Американскиот геолошки институт ја измери јачината на 5,7 степени. Кинеската државна телевизија CCTV прикажа снимка на луѓе кои се евакуирани од аеродромот во округот Шахе, при што висат светилки и се тресе земјата. Можете исто така да го видите персоналот кој го проверува поврзувачкиот дел од аеродромот.

Ксинџијанг е еден од сеизмички најчувствителните региони во Кина, а повеќето земјотреси беа во ретко населени области надвор од главните градови.

Сеизмолозите и другите служби не се пријавени никакви пречки во локалната електрична мрежа, производството на нафта и гас или петрохемиската индустрија, соопшти Ксинхуа.

Најсмртоносниот земјотрес во Кина досега беше во 2008 година, со јачина од 7,9 степени. Ја погоди провинцијата Сечуан, јужно од Ксинџијанг, при што загинаа речиси 90.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Бразилскиот претседател Лула кон средината на месецот патува во Кина

Ана Ололовска

Кинескиот претседател го бојкотира Зеленски, тој го покани во Украина

Ана Ололовска

Ганг: Односите меѓу Кина и Русија се фактор кој ќе донесе глобален мир и стабилност

Горан Наумовски

Американски разорувач влегол во водите на Јужното кинеско море

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска