(ВИДЕО) Силен земјотрес ја погоди Кина: Жртви, повредени и разурнати куќи

Од:

Земјотрес со јачина од 6 степени ја погоди провинцијата Сечуан во југозападна Кина. Најмалку две лица загинаа, а тројца се повредени во силен земјотрес.

Според локалните медиуми, земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри.

Во земјотресот биле уништени бројни куќи, а штетите се огромни. Властите соопштија дека активирале одговор од втор степен на итни случаи. Во тек е спасувачка операција за потрага по преживеани под урнатините.

Сечуан беше погоден од земјотрес со јачина од 7,9 степени во мај 2008 година, во кој загинаа речиси 90.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Истражување: Кога Кина би ги следела западните пристапи, ќе ја распламти епидемијата

Ана Ололовска

Пекинг и Москва заеднички го осудија американскиот самит на кој не се поканети

Ана Ололовска

Силен земјотрес со магнитуда од 6,1 степени по Рихтер погоди пограничен реон меѓу Индија и Мјанмар

Кинеската амбасада во Вилнус ги суспендираше конзуларните услуги

А1он

Пекинг разговара за снабдувањето со нафта со земјите производители и со земјите потрошувачи

А1он

Италија блокира нов кинески обид за преземање стратешка компанија