ВИДЕО: Шпанските ловци масовно ги убиваат своите кучиња, ги фрлаат во бунари

Од:

На десетици илјади ловџиски кучиња во Шпанија им се заканува смрт во агонија, зошто нивните сопственици масовно ги оставаат да изумрат. Причина за тоа е што сезоната на лов е при крај, а кучињата се голем трошок за ловците во останатиот дел од годината.

Поради тоа ловците се решаваат од своите кучиња на многу суров начин со фрлање во бунар со затворање на отворот, за да не можат да побегнат, со ресекување на вратот,  бесење или палење.

За жал ова не е прв пат да се случува вакво нешто. Шпанските здруженија за заштита на животните, проценуваат дека секоја година се убиваат или оставаат до 50 илјади кучиња, пренсе британски „Сан“.

Kate y Caoba en adopciónwww.sosgalgos.com

Posted by SOS GALGOS (oficial) on Петок, 22 февруари 2019

Британската активистка Ана Клементс, која живее во Шпанија, со години води кампања за спас на хртови. Секоја година таа и здружението СОС Галгос од Барселона спасуваат околу 350 отфрлени кучиња.

 

Би можело да ве интересира

Пожарот на Канарски Острови вон контрола

ВИДЕО: Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара

Татјана Ташкова

Поради штрајк отежнат железничкиот сообраќај во Шпанија

Пласидо Доминго обвинет за сексуално злоставување

Неколку градови евакуирани поради пожар на островот Гран Канарија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Србин поради љубомора го нападнал пријателот и му ја расекол главата во Шпанија

Татјана Ташкова