(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го предизвика Зеленски на воздушен дуел: Ако сакаш, ќе се сретнеме на небо

Од:

На социјалните мрежи се прошири видео во кое основачот на приватната воена компанија Вагнер го предизвикува украинскиот претседател Володимир Зеленски на воздушен дуел од пилотската кабина на воен авион. Шефот на озлогласената платеничка група, Евгениј Пригожин, наводно во видеото управувал со бомбардерот Су-24, кој го користат членовите на групата Вагнер.

„Володимир Олександрович, слетавме. Го бомбардиравме Бахмут. Утре ќе летам со Миг 29. Ако сакаш, ќе се сретнеме на небото. Ако победиш земи го Артемивск (Бахмут). Ако не, ќе напредуваме до реката Днепар“, порача Пригожин.

Вагнерците ги поддржуваат руските сили во источна Украина, а особено жестоко се борат во северните делови на украинскиот град Бахмут.

Соединетите Американски Држави проценуваат дека Вагнер во моментов има околу 50.000 луѓе распоредени во Украина, а дури 40.000 членови се регрутирани од руските затвори.

Би можело да ве интересира

МААЕ: Во близина на Запорожје има се повеќе конфликти, се зголемува ризикот од нуклеарна несреќа

Ана Ололовска

Европски шампион загина во Украина: Од боксерскиот ринг отиде во првата линија, загина по тешки борби!

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Во Украина првпат срушивме американска паметна бомба

Ана Ололовска

Македонија не може да биде неутрална кога Русија го загрозува светскиот мир, вели Османи

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Украина ги доби британските тенкови „Челинџер“

Катерина Павлова-Николовска

Русите наводно го смениле командантот кој беше тешко поразен во голема тенковска битка