(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го нападна Министерството за одбрана: Смрдливи бедници, што правите?

Од:

По утринскиот напад со беспилотни летала врз Москва, Кремљ се обиде да го минимизира значењето на настанот, уверувајќи ги граѓаните дека „нема закана“ и дека руската противвоздушна одбрана „работи како што треба“. Сепак, многумина негодуваа на руското Министерство за одбрана што дозволи војната да дојде во главниот град на Русија, вклучувајќи го и основачот на платеничката група Вагнер.

„Вие смрдливи бедници, што правите? Ги вадите ли задниците од канцеларијата во која сте ставени да ја браните оваа држава. Зошто, по ѓаволите, ги пуштате овие дронови да летаат во Москва? Праша Евгениј Пригожин на аудио снимката.

„Што треба да прават обичните луѓе кога ќе видат беспилотни летала со експлозиви како летаат кон нивните прозорци. Како граѓанин, длабоко сум огорчен што овие го*нари седат мирно и уживаат во фотелји со нивните дебели задници намачкани со скапи креми“, продолжи тој. бесно.

„И затоа мислам дека луѓето имаат целосно право да ги поставуваат овие прашања на овие ѓубриња. Предупредив многу пати претходно, но никој не сака да слуша. Лут сум и тоа ги вознемирува бирократите кои живеат одличен живот“, тој нагласи.

Додека руското Министерство за одбрана потврди дека само осум беспилотни летала биле вклучени во нападот, локалните извештаи укажуваат на многу поголема бројка. Најмалку еден руски пратеник рече дека денешниот настан може да значи натамошна ескалација на конфликтот.

„Москва беше изложена на напад со беспилотно летало од страна на украинската терористичка влада“, изјави рускиот пратеник Олег Нилов на новинарите, нагласувајќи дека „тактичкото нуклеарно оружје нема да остане долго покриено“.

Би можело да ве интересира

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Русија нападна неколку градови во Украина, снема струја во пет региони