(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Алијансата верува дека Москва побарала од Пекинг смртоносна помош во инвазијата на Украина.

Столтенберг ја предупреди Кина да не и испорача на Русија смртоносно оружје додека кинескиот претседател Си Џинпинг е во посета на рускиот претседател Владимир Путин во Москва.

„Не видовме никаков доказ дека Кина и доставува смртоносно оружје на Русија, но видовме некои знаци дека тоа е барање од Русија и дека ова е прашање што кинеските власти го разгледуваат во Пекинг“, изјави Столтенберг за новинарите во Брисел. .

„Кина не треба да и дава смртоносна помош на Русија, тоа би значело поддршка на нелегална војна“, рече Столтенберг додека го презентираше својот годишен извештај за работа.

Би можело да ве интересира

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

Русија издаде налози за апсење на двајцата главни украински генерали

НАТО распоредува дополнителни сили на Косово

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го нападна Министерството за одбрана: Смрдливи бедници, што правите ?

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска