ВИДЕО: Се запали најголемата фабрика за вакцини за ковид-19 во светот, петмина работници загинаа

Од:

Петмина луѓе загинаа во пожарот што избувна во индиската фабрика на Институтот за серуми (СИИ), кој е најголем производител на вакцини во Западна Индија, пренесуваат индиските медиуми.

Компанијата соопшти дека пожарот нема да влијае на производството на вакцини против коронавирусот.

СИИ ја произведува вакцината на Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“ за индискиот пазар и некои други земји, а компанијата исто така се подготвува да направи вакцина развиена од американската компанија „Новавакс“.

Пожарникарите од западноиндискиот град Пуне, каде е седиштето на СИИ, претходно изјавија дека на местото на несреќата се испратени пет противпожарни возила.

Причините за несреќата се уште не се познати.

Би можело да ве интересира

Албанија утре ќе добие уште 15 илјади вакцини Фајзер

Катерина Павлова-Николовска

Во Велика Британија вакцинирани над 20 милиони луѓе

Фајзер за седум дена, Спутник за 15, за колку време ќе стекнете имунитет зависи од тоа која вакцина ќе ја примите

А1он

Се запали автомобил во движење кај Јурумлери, пожарникарите велат зачестиле опожарувањата на автомобили

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Драматична снимка од пожар во Истанбул – мајка си ги фрли четирите деца од третиот кат

Жарко Настоски

Директорот на АстраЗенека: Се надевам дека ќе ги исполниме очекувањата на ЕУ

Жарко Настоски