(ВИДЕО) Се запали Кинескиот телеком, кула висока 720 метри: Луѓе бегаат додека запалените остатоци паѓаат околу нив

Од:

Голем пожар ја зафати кулата на Кинескиот телеком, од која се крена густ и висок столб од црн чад, јавија азиските медиуми. Видеото споделено на социјалните мрежи се чини дека покажува десетици луѓе како бегаат од облакодерот, додека пламените остатоци паѓаат од горните катови.

dobivaj vesti na viber

Пожарот изгоре десетици ката од облакодерот, кој е во сопственост на државната телекомуникациска компанија Кина Телеком.

– Десетици катови од кулата горат со висок интензитет. Пожарникарите го локализираа, објави државната телевизија „CCTV“, без да наведува дали имало жртви и која била причината за пожарот во кулата висока 720 метри.

Чангша има десетина милиони жители и е главен град на провинцијата Хунан.

Противпожарната служба на градот соопшти дека испратила 280 пожарникари кои успеале брзо да го изгаснат пожарот во зградата висока 720 метри.

Првичната фотографија објавена од CCTV покажува портокалови пламени кои се разгоруваат низ зградата во населена област на градот додека црн чад се издигнува на небото.

Подоцнежната слика споделена на социјалните мрежи покажа дека пламените јазици стивнале, бидејќи персоналот за итни случаи прскал со млаз вода врз неговата јагленосана фасада.

Кинески Телеком во соопштение на социјалните мрежи соопшти: „Денеска околу 16:30 часот, пожарот во нашата кула за комуникации број 2 во Чангша е изгаснат“.

Се додава дека не се пријавени повредени или смртни случаи и дека нема прекини во услугите на мобилните телефони, но корисниците на социјалните мрежи се пожалија дека не можат да ги користат своите телефони.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полицијата ги запира луѓето во Шангај и ги брише фотографиите од протестите од нивните телефони

А1он

(ВИДЕО) Кинеската полиција претепа и уапси новинар на Би-Би-Си

Стотици луѓе на анти-ковид протести во Вухан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Ана Ололовска

Вирус сличен на коронавирусот е откриен кај лилјаци во Кина

Работнички демонстрации во најголемата фабрика за ајфони во Кина

А1он