ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Од:

Хеликоптер на грузиската гранична полиција изгубил контрола за време на спасувачка операција во зимски центар на северот на земјата и се урнал, соопшти грузиското Министерство за внатрешни работи.

Хеликоптерот превезувал спасувачи од итната служба кои биле повикани да им помогнат на параглајдеристите кои претходно паднале во провалија, пишува грузискиот портал Агенда.

Министерството соопшти дека во хеликоптерот имало 8 лица во моментот на несреќата, а министерот за внатрешни работи Вахтанг Гомелаури потврдил дека сите осум лица загинале.

„Во близина на Гудаури додека летале со параглајдер 2 лица паднале на карпеста падина.Во спасувачката акција учествувал хеликоптерот на граничната полиција кој изгубил контрола и се урнал.

Во хеликоптерот имало четири членови на екипажот, двајца спасувачи од Службата за управување со итни случаи и две лица од медицински персонал од Центарот за координација и итна помош во вонредни ситуации“, се вели во соопштението.

Продолжува спасувањето на инструкторот за параглајдерство и на патниците кои го придружуваат, а започната е и истрага за причините за падот на хеликоптерот.

Би можело да ве интересира

Романија, Азербејџан, Грузија и Унгарија потпишаа договор за подводен кабел за пренос на зелена енергија преку Црното Море

Ана Ололовска

Со чартер лет од Атина доброволно во Грузија се вратија 155 грузиски државјани

А1он

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили бил затруен во затвор и е во тешка здравствена состојба

А1он

Пребеганите Руси и носат економски бум на Грузија

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација

Катерина Павлова-Николовска

Редици Руси чекаат за влез во Грузија, опозицијата побара воведување визи и затворање на границите

А1он