ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Од:

Хеликоптер на грузиската гранична полиција изгубил контрола за време на спасувачка операција во зимски центар на северот на земјата и се урнал, соопшти грузиското Министерство за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

Хеликоптерот превезувал спасувачи од итната служба кои биле повикани да им помогнат на параглајдеристите кои претходно паднале во провалија, пишува грузискиот портал Агенда.

Министерството соопшти дека во хеликоптерот имало 8 лица во моментот на несреќата, а министерот за внатрешни работи Вахтанг Гомелаури потврдил дека сите осум лица загинале.

„Во близина на Гудаури додека летале со параглајдер 2 лица паднале на карпеста падина.Во спасувачката акција учествувал хеликоптерот на граничната полиција кој изгубил контрола и се урнал.

Во хеликоптерот имало четири членови на екипажот, двајца спасувачи од Службата за управување со итни случаи и две лица од медицински персонал од Центарот за координација и итна помош во вонредни ситуации“, се вели во соопштението.

Продолжува спасувањето на инструкторот за параглајдерство и на патниците кои го придружуваат, а започната е и истрага за причините за падот на хеликоптерот.

Би можело да ве интересира

Во Грузија протест против напливот на Руси кои се обидуваат да избегнат мобилизација

Катерина Павлова-Николовска

Редици Руси чекаат за влез во Грузија, опозицијата побара воведување визи и затворање на границите

А1он

Вооружен маж во Грузија 12 луѓе држи во заложништво: Бара да му исплатат два милиони долари

А1он

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија