ВИДЕО: Се урна индиски МиГ-29, го собориле птици

Од:

Индиски воен авион од типот МиГ-29К се урна за време на тренинг лет во областа на одморалиштето Гоа.

Според „Дифенс ворлд“, повикувајќи се на индиското Министерство за одбрана, јато птици „го нападнале“ авионот веднаш по полетувањето од воздушната база Даболим.

За време на инцидентот, двата мотори се запалиле, пилотите го свртеле авионот подалеку од населените области и се катапултирале.

Од ВВС не сметаат дека инцидентот е поврзан на кој било начин со технички проблеми на моторот или авионот.

Би можело да ве интересира

Над 800.000 инфицирани со Ковид-19 во Индија

Ана Ололовска

Рекордни 26.506 нови случаи на Ковид-19 во Индија

Ана Ололовска

Во Индија најмногу новозаразени за еден ден од почетокот на епидемијата

Ана Ололовска

Индија и Кина ги повлекуваат трупите од спорната хималајска граница

Ана Ололовска

Индија, со 700.000 случаи, стана третата најпогодена земја во светот со Ковид-19

Ана Ололовска

Одложено отворањето на Таџ Махал поради голем број новозаразени со Ковид-19

Ана Ололовска