ВИДЕО: Се судрија прокинеските и продемократските демонстранти во Хонгконг

Од:

Во Хонгконг денеска избија судири меѓу приврзаниците на Кина и демонстрантите кои бараат демократски реформи во оваа полуавтономна кинеска територија, јавија американските медиуми.

Стотина прокинески демонстранти во зионата Амоу, во густо населениот дистрикт Ковлун, ја пееја кинеската национална химна и вееја знамиња и извикуваа пароли со поддршка на матичната земја.

Опозициските демонстранти набрзо се собраа на истото место , а тензиите нараснаа кога двете групи почнаа да се обвинуваат меѓусебно, пренсуаваат американските медиуми.

Ситуацијата стана хаотична кога двете групи почнаа да си разменуваат удари, а полицијата интервенираше и приведе неколку лица.

Продемократските активисти во Хонгконг планираат денеска да заземат неколку шопинг центри, откако изминатата ноќ во текот на протестот формираа човечка верига и носеа светилки.

Би можело да ве интересира

Седумнаесет уапсени Палестинци во уште една ноќ протести во Ерусалим

ВИДЕО: „Војна“ на солунските улици, демонстрантите не сакаат полиција на универзитетите

Жарко Настоски

ВИДЕО: Протести за Монструм – на тапет ставени Фетаи, Кацарска, Русковска и Јовески

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВИДЕО: Војна на улиците на Атина, жестоки судири меѓу полицијата и демонстранти против нејзината бруталност

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нереди во Атина поради снимка на полициско насилство

ВИДЕО: Хаос во Шпанија, полицијата се пресмета со демонстрантите