ВИДЕО: Се судрија прокинеските и продемократските демонстранти во Хонгконг

Од:

Во Хонгконг денеска избија судири меѓу приврзаниците на Кина и демонстрантите кои бараат демократски реформи во оваа полуавтономна кинеска територија, јавија американските медиуми.

Стотина прокинески демонстранти во зионата Амоу, во густо населениот дистрикт Ковлун, ја пееја кинеската национална химна и вееја знамиња и извикуваа пароли со поддршка на матичната земја.

Опозициските демонстранти набрзо се собраа на истото место , а тензиите нараснаа кога двете групи почнаа да се обвинуваат меѓусебно, пренсуаваат американските медиуми.

Ситуацијата стана хаотична кога двете групи почнаа да си разменуваат удари, а полицијата интервенираше и приведе неколку лица.

Продемократските активисти во Хонгконг планираат денеска да заземат неколку шопинг центри, откако изминатата ноќ во текот на протестот формираа човечка верига и носеа светилки.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Демонстрантите во Гватемала го запалија Конгресот

Катерина Павлова-Николовска

Жестоки антирасистички протести во Бразил

Илјадници средношколци на протест против „диносаурусите“ од власта во Тајланд

Минск: Илјадници луѓе на погребот на демонстрантот Бондаренко, наводно убиен од тајната полиција

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нови гневни протести во Ереван, уапсени десетици граѓани

Жарко Настоски

Најмалку 37 мртви во Уганда по апсењето на опозиционерот Боби Вејн

Жарко Настоски