ВИДЕО: Се појави снимка од огромни импровизирани гробишта кај Мариупол

Од:

Француската новинарка Александра Далсбек објави видео на кое се гледаат гробишта во близина на Мариупол на кои се погребани цивилните жртви од борбите во и околу градот.

dobivaj vesti na viber

Борбите на Мариупол меѓу руските и украинските сили треа подолг период. Последна линија на обрана беа украинските сили кои беа во челичарницата Азовстал кои на крајот се предадоа. Мариупол е под руска контрола. Денеска градоначалникот објави дека во градот има епидемија на колера и на дезинтерија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Претседателот на руски Дагестан побесна поради мобилизацијата

А1он

ВИДЕО: Руските сили напднаа цивилен конвој во Запорожје, најмалку 23 мртви

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Меркел: Заканите на Путин треба да се сфаќаат сериозно

Украинците од Запорожје бегаат пред руската анексија на регионот

Русија денеска ќе ги анектира Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Путин ја призна независносна на Херсон и Запорожје