ВИДЕО: Се извлекуваат преживеаните по лизгање на земјиште во Италија, жена загина, 10 се водат за исчезнати

Од:

Една жена загина, а по десет лица се трага по лизгање на земјиштето предизвикано од обилните дождови на јужниот италијански остров Искија, изјави локален претставник.

Силни поројни дождови го погодија пристаништето Казамичиола Терме, еден од шесте градови на островот, рано во саботата, предизвикувајќи поплави и уривање на згради.

„Потврдена е смртта на едно лице, една жена. Пронајдени се осум исчезнати лица, меѓу кои и едно дете, а судбината на десет лица се уште не е позната“, изјави префектот на Неапол, Клаудио Паломба на прес-конференција.

Малку порано, вицепремиерот и министер за инфраструктура, Матео Салвини, исто така лидер на антиимигрантската партија Лига, им изјави на новинарите во Милано дека осум лица загинале во лизгање на земјиштето предизвикано од обилните дождови, што подоцна беше демантирано од министерот за внатрешни работи, Матео Пјантедоси.

Седумдесет пожарникари работат на островот на 30 километри од Неапол за да ги извлечат жителите од оштетените згради и да ги пронајдат исчезнатите лица, објави противпожарната бригада на Твитер.

Снимките покажуваат густа кал, остатоци и карпи во Казамичиола Терме. Неколку автомобили биле потопени долж брегот и очигледно невремето ги однело во морето.

Би можело да ве интересира

Уапсен убиец поврзан со Ндрангета, беше во бегство 16 години, последните три бил пица мајстор

Катерина Павлова-Николовска

Италијанската премиерка Мелони во посета на Либија

Ана Ололовска

Италијанската полиција уапси 56 припадници на мафијашкиот клан „Ндрангета“ и заплени 250 милиони евра

А1он

Трагедија во Рим, новороденче се задуши под неговата мајка

Горан Наумовски

Апсење во Италија во врска со корупцискиот скандал во Европскиот парламент

А1он

Мафијашкиот „дон“ Матео Месина Денаро е префрлен во затвор со со максимална сигурност

Ана Ололовска