ВИДЕО: Руски Су-24 прелета над носач на авиони на НАТО

Од:

Руски бомбардер Су-24 снимен е како прелетува во близина на шпански носач на авиони, кој учествуваше во воената вежба на НАТО во Балтичко Море, објави шпанската телевизија „Антена 3“.

На снимката се гледа како рускиот авион ниско лета во близина на шпанскиот носач на авиони „Хуан Карлос Први“.

Прелетот на рускиот авион се уште не го коментирале ниту руското Министерство за одбрана ниту НАТО, но шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес за руските медиум изјави дека прелетувањето на Су-24 не е оценето „ниту како инцидент, ниту како провокација“.

Воената вежба „НАТО БАЛТОПС“ се одржуваше од 9 до 21 јуни.

Би можело да ве интересира

Москва и Анкара тврдат дека во Сирија имало околу 200 случаи на кршење на примирјето

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Жена падна од деветти кат, но се исправи и замина

Предраг Петровиќ

Лукашенко: Нема да потклекнеме на притисокот на Москва за обединување

Во Москва и натаму пристигнуваат закани за поставени бомби

Ана Ололовска

Дел од поранешните министри Путин ги постави за свои советници

Ана Ололовска

С. Македонија 30. членка на НАТО пред изборите во април

Ана Ололовска