ВИДЕО: Руски Су-24 прелета над носач на авиони на НАТО

Од:

Руски бомбардер Су-24 снимен е како прелетува во близина на шпански носач на авиони, кој учествуваше во воената вежба на НАТО во Балтичко Море, објави шпанската телевизија „Антена 3“.

На снимката се гледа како рускиот авион ниско лета во близина на шпанскиот носач на авиони „Хуан Карлос Први“.

Прелетот на рускиот авион се уште не го коментирале ниту руското Министерство за одбрана ниту НАТО, но шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес за руските медиум изјави дека прелетувањето на Су-24 не е оценето „ниту како инцидент, ниту како провокација“.

Воената вежба „НАТО БАЛТОПС“ се одржуваше од 9 до 21 јуни.

Би можело да ве интересира

Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

Русија заинтересирана Лавров да ја посети Грција до крајот на годината

Германија ја заврши постапката за ратификација на протоколот за НАТО

Ана Ололовска

Путин со инструкции за соодветен одговор на САД

Ана Ололовска

Ракетниот систем С-400 соборил цели што летале со бризина поголема од 2.000 км/ч

Ана Ололовска