(ВИДЕО) Русите во паника поради екстремната зима: Ни пристигна „балканско чудовиште“

Од:

Екстремно студените зими во Русија не се ништо ново, но ниту најстарите жители не паметат толку силна снежна бура, снег и мраз што падна во неколку руски региони, пренесуваат руските медиуми.

„Балканското чудовиште“ вчера „прелета“ и низ Москва, како што го нарекоа локалните медиуми, силниот циклон со обилни врнежи од дожд и снег, кој го доби своето име затоа што навистина пристигна од Балканот.

Патиштата се снежни, видливоста е значително намалена, а според прогнозите на метеоролозите, количината на снег што се очекува да падне во следните неколку часа, е вообичаена да падне за седум дена.

Ситуацијата е слично тешка и во регионите Воронеж и Ростов. Во Владивосток, на Далечниот исток на Русија, снегот не престанува да паѓа со денови, па сообраќајот е во целосен колапс.

И на северот на земјата, на Урал и во Сибир, сè е опкружено со снег и мраз. Во Јакутија се измерени -50 степени Целзиусови, поради што учениците не одат на училиште, но имаат часови преку Интернет.

Би можело да ве интересира

ХРВ: Насилството врз поддржувачите на Навални „одново не беше исклучок од правилото“

ЕУ загрижена поради однесувањето на Русија кон невладините организации

Ана Ололовска

Франција бара да се воведат санкции против Русија поради Навални и протестите

Ана Ололовска

САД и ЕУ ја осудија употребата на сила на протестите во Русија

Ана Ололовска

Околу 300 малолетници се уапсени на протестите во Русија

Ана Ололовска

На протестите во Москва повредени најмалку 42 полицајци

Ана Ололовска