ВИДЕО: Русите тестираа хиперсонична ракета, тврдат дека оди 10.000 километри на час

Од:

Руската војска денеска соопшти дека успешно тестирала нов модел на хиперсоничната ракета „Циркон“, за којашто тврди дека постигнува брзина од околу 10.000 километри на час.

Министерството за одбрана наведува дека ракетата е истрелана од фрегата од класата „Адмирал Грошков“ во Белото Море, на северот од земјата.

Армијата додава дека ракетата успешно ја погодила целта во Баренцовото Море, оддалечена повеќе од 350 километри.

Според претходните изјави на рускиот претседател Владимир Путин, ракетата „циркон“, која поради брзината е недостижна за ниту еден противракетен систем на светот, има домет од околу 1.000 километри и може да се движи со брзина деветпати поголема од брзината на звукот.

Би можело да ве интересира

Србинот Лукиќ нов селектор на руските кошаркари

А1он

Приштина прогласи за „персона нон грата“ двајца руски дипломати

А1он

Руски боксер уби мечка која го нападна , но заврши со тешки повреди во критична состојба

Во пожар во Русија загинаа 16 лица

Ана Ололовска

Путин: Ако Русија ги напушти Советот на Европа или ОБСЕ, би можеле да следат и други земји

А1он

Русија ја идентификуваше новата варијанта на коронавирусот, која е позаразна од Делта

А1он