ВИДЕО: Русите ги зацврстуваат одбранбените позиции во Запорожје

Од:

Руските сили од декември ги зајакнуваат и прошируваат утврдените позиции во окупираниот дел на украинскиот регион Запорожје, објави аналитичарот Брејди Африк од Американскиот институт Ентерпрајз. Африк наведува дека од 4 декември минатата година руските сили додале повеќе одбранбени линии надвор од селото Чистопилија.

Русија минатата година објави дека го анектирала целиот регион Запорожје заедно со уште три украински региони (Херсон, Донецк и Луганск), но не го има целиот регион под своја контрола.

Во регионот се наоѓа и нуклеарната централа Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа, која е под контрола на руските сили уште од првите недели од војната.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина

Украинска армија: Знаеме зошто Русите ја разнесоа браната, тоа е хистерична реакција

По уништувањето на браната, нивото на водата во Нова Каховка порасна за повеќе од 10 метри

Русија: Го гранатираат нашиот регион што се граничи со Украина

(ВИДЕО) Украина: 16.000 луѓе во „критичната зона“ по уништувањето на браната

(ВИДЕО) Снимка од Херсон, градот веќе е под вода: Вистинската драма се очекува за два часа, луѓето се евакуираат

Горан Наумовски