ВИДЕО: Русите ги пробија линиите кај Авдејевка

Од:

Украинските сили почнаа да се повлекуваат од северните и јужните области на градот Авдеевка, откако руските сили ги пробија нивните одбранбени линии.

Русите зборуваат за неуредно повлекување проследено со слики на ужас:

Во неколку мрежи на ровови, руските војници биле изненадени кога пронашле голем број мртви жени. Изгледа дека мажите се во Киев…, цинично тврдат руски извори. Според Русите, настанала паника меѓу украинските сили, при што некои се повлекле кон постројката за коксирање, други кон станицата за третман на вода, а трети во градското подрачје.

Русите ја расчистија и индустриската зона со фабриката „Промка“. Развојот на настаните според руските сили покажува дека Авдејевка наскоро ќе падне.

Би можело да ве интересира

Жестоки битки за важен град кај Донецк. „Се потешко е, Русите напаѓаат од сите страни“

Русите напредуваат во близина на важен град

Грците го прекинаа транспортот на руска нафта

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Војна со дронови: Украина и Русија се напаѓаат со беспилотни летала

Финска: Нема разговори со Русија

„Ни требаат три важни победи“