ВИДЕО: Русија првпат од почетокот на војната одржа заеднички воени вежби со Кина

Од:

Русија и Кина ги одржаа првите заеднички воени вежби откако рускиот претседател Владимир Путин нареди напад врз Украина пред три месеци, пишува Њујорк Тајмс.

dobivaj vesti na viber

Висок американски функционер изјави дека американската влада ја следи заедничката руско-кинеска воена вежба во североисточна Азија што се одржуваше и додека американскиот претседател Џо Бајден се сретна со лидерите на Јапонија, Австралија и Индија во Токио.

Официјален претставник, кој сакаше да остане анонимен, рече дека Русија и Кина испратиле бомбардери преку Јапонското Море, по што авионите продолжиле кон Источното Кинеско Море.

Јужнокорејските власти потврдија дека два кинески воени авиони и четири руски воени авиони влегле во зоната за идентификација на нивните авиони. Заедничката воена вежба се смета за сигнал за силна врска меѓу Кина и Русија во екот на војната во Украина.

Би можело да ве интересира

Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

А1он

Извозниците на нафта од Саудиска Арабија нема да го поддржат Западот да ги ограничи цените на руската нафта

А1он

ЕУ сака компромис со Москва за Калининград за да избегне уште еден конфликт

Русија: Ако не се вразуми, ќе биде болно за Литванија

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

Ана Ололовска

Косачев: Прекршување на човековите права е одбивањето на Норвешка да дозволи руски товар до Свалбард

Ана Ололовска