ВИДЕО: Русија произведува стелт авиони слични на американските бомбардери

Од:

Русија работи на прототипот на првиот стелт авион, а за проектот е задолжена државната корпорација „Јунајтед авиони“.

dobivaj vesti na viber

Стелт авионот треба да биде готов следната година.

Стелт бомбардерите се дизајнирани за да избегнат откривање од радарите и можат да носат големо количество оружје.

Според достапните информации, авионот ќе биде сличен на американските стелт бомбардери, ќе лета со субсонична брзина и ќе носи крстосувачки ракети и хиперсонично оружје.

Стелт бомбардерите на американската армија се помеѓу најголемите воени авиони во светот.

Кина работи на сопствен стелт авион, што ќе го претстaви во ноември оваа година.

Би можело да ве интересира

Рено продаде удел во рускиот АвтоВАЗ за една рубља

Ана Ололовска

Русија протерува двајца фински дипломати

Ана Ололовска

Борел: Во ЕУ се уште нема договор за шестиот пакет санкции за Русија

А1он

Руско МНР: Влезот на Шведска во НАТО и нанесува штета на европската безбедност

А1он

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он

Столтенберг: На Русите не им оди според планот, ќе изгубат во Украина

А1он