(ВИДЕО) Русија: Погодивме пратки со оружје

Од:

Украинските воздухопловни сили објавија дека руска крстосувачка ракета лансирана од морето во текот на ноќта погодила инфраструктурни цели во близина на Лавов на западот на земјата, а Русија објави дека уништила пратка со американско и европско оружје, пренесуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

Воздухопловните сили објавија и дека украинската воздушна одбрана соборила три проектили.

Според регионалниот гувернер, зафатена е железничката инфраструктура.

Русија ги напаѓа сообраќајните центри и складиштата за гориво во близина на Лавов во обид да ја отежне испораката на оружје.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека нејзините проектили погодиле и уништиле американско и европско оружје во регионот Лавов во западна Украина.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина ќе ги врати загубените територии

ВИДЕО: Силна експлозија на окупираната територија, Украинците погодија руско скалдиште за муниција

Катерина Павлова-Николовска

Шолц: Путин е во можност да ја продолжи војната уште долго време

Лукашенко: Ние сме единствената земја во светот што ја поддржува руската борба против нацизмот

Британија: Русија ќе се префрли на освојување на Донецк

Трас денеска ќе го објави планот за обнова на Украина