(ВИДЕО) Русија лансираше ирански сателит: „Нема да се користи за следење на Украина“

Од:

Руска ракета со ирански сателит утрово беше успешно лансирана во орбитата.

dobivaj vesti na viber

Сателитот „Khayyam“ е лансиран во 5 часот и 52 минути со руска ракета Сојуз од космодромот Бајконур, седиштето на руските вселенски лансирања лоцирано во јужен Казахстан, пишува Скај њуз.

Американските власти се загрижени за соработката во врска со вселенската програма меѓу Русија и Иран, стравувајќи дека сателитот не само што ќе и помогне на Русија да ја надгледува Украина, туку и ќе му дозволи на Иран да ги следи потенцијалните воени цели во Израел.

Техеран ги отфрли тврдењата дека Москва може да го користи сателитот за собирање разузнавачки информации од Украина, велејќи дека Иран ќе има целосна контрола врз операциите на сателитот.

Иран вели дека сателитот е дизајниран за научни истражувања, вклучително и мерење на радиоактивност и мониторинг на животната средина за земјоделски цели.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Русија протера јапонски дипломат, собирал тајни информации за последиците од санкциите

Катерина Павлова-Николовска

Руски и кинески бродови забележани во близина на Алјаска

Велика Британија со нови санкции за Русија поради „незаконските“ референдуми

А1он

Рама: Прекинот на односите со Иран не е голема загуба за Албанија

А1он

(ВИДЕО) Уште едно убиство на девојка во Иран: Без хиџаб се упати кон полицијата која испука шест куршуми кон неа

А1он

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он