ВИДЕО: Руси на тротинети бегаат од земјата, не бираат начин да се спасат од мобилизација

Од:

Русите масовно ја напуштаат својата татковина откако лидерот на земјата Владимир Путин најави делумна мобилизација на 300.000 војници за војната во Украина. На снимката од граничните премини се гледаат колони од автомобили долги неколку десетици километри.

dobivaj vesti na viber

Иако Кремљ тврди дека се „напумпани“ деталите од извештајот за егзодусот на мажи способни за војна, на бројни гранични премини со Русија се формираат линии автомобили, а аеродромите се исто така преполни, пренесува Дневник.

Километарски колони автомобили се формираа и на руската граница со Грузија, за што сведочат бројните видеа од граничните премини.

Ендрју Рот, дописникот на „Гардијан“ од Москва, објави видео на кое се гледа дека Русите не бираат никакви средства за да ја напуштат земјата, па дури и на тротинети ја минуваат границата со Грузија, бидејќи е невозможно да се помине со автомобил поради големите гужви и сообраќаен метеж.

Според медиумите руско-грузиската граница сега е долга 14 километри и потребни се 30 часа за да се помине.

– Гужвите продолжуваат и утринава, можеби малку се зголемени во однос на вчерашниот ден – изјави портпаролот на граничната служба, напоменувајќи дека во моментов редиците се долги околу половина километар.

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

Ана Ололовска

Германија, Данска и Норвешка подготвуваат нова испорака на оружје за Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ослободен бранител на Азовстал: Не изгладнуваа, нè мачеа со струја и игли

Ана Ололовска