(ВИДЕО) Рекордно освојување на Русите: „Лисичанск е наш“

Од:

Рамзан Кадиров, лидерот на Чеченската република, се огласи откако го најави опколувањето на Лисичанск.

dobivaj vesti na viber

Лисичанск е последниот голем град кој беше под контрола на украинските воени сили.

Кадиров на својот канал на Телеграм сподели видео со наслов „Лисичанск е наш“, а објави и некои детали.

„Единиците под команда на помошникот на шефот на Чеченската Република Апта Алаудинов и вториот корпус на Народната милиција на ЛНР поминаа низ целиот град и стигнаа до неговиот центар.

Други дивизии на сојузничките трупи, исто така, успешно влегоа во градот од крилото, ослободувајќи четврт по четврт.

Цивилите останаа во градот, украинските војници не им дадоа шанса да го напуштат градот.

Жителите на ослободениот Лисичанск здивнаа. Тие изразуваат благодарност до ослободителите – ќе има и видео за тоа.

За да се воспостави живот во градот, неопходно е да се осигура дека нема закана за цивилното население. Омилена тактика на нацистите е да поставуваат мини кои можат да разнесат цивили. Затоа, чистењето на градот сега е приоритет“, кажа лидерот на Чеченската република.

Посебно е интересно што Кадиров само еден час порано го најави нападот и опкружувањето на овој град, а многу брзо објави дека руската војска влегла во центарот.

Денеска сепаратистите поддржани од руската армија „целосно“ го опколија Лисичанск, на истокот на Украина, пренесе агенцијата ТАСС.

Луганската народна милиција (сепаратистичка армија) и руските вооружени сили денеска ги зазедоа последните стратешки упоришта, изјави претставникот на луганската сепаратистичка армија Андреј Марочко.

Тој рече дека од окупираните позиции се гледа дека Лисичанск е целосно опколен. Лисичанск е последниот голем град во регионот на Луганската област кој беше под контрола на украинската армија.

Би можело да ве интересира

Во Украина задутре тристрана средба Зеленски-Гутереш-Ердоган

Емануел Макрон повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје

Русија: Украинци дигнаа во воздух шест столбови на високонапонски далноводи на нуклеарката Курск

Москва тврди дека експлозиите на Крим се саботажа

Горан Наумовски

Експлозиите на Крим се саботажа,тврди Москва

А1он

Путин: САД се виновни за продолжувањето на конфликтот во Украина

А1он