ВИДЕО: Реконструкција на соборувањето на рускиот воен авион

Од:

Рускиот авион е соборен на неговиот пат кон воздушната база Хмејмим на територијата на Сирија од турски авион Ф-16, наведоа од руското министерство за одбрана.
Руската телевизија објави снимка, односно реконструкција на соборувањето на рускиот авион над турско-сириската граница.

dobivaj vesti na viber

Како што се наведува, тој бил на висина од 6.000 метри кога бил погоден од ракета земја-воздух од неговата задна страна.
Рускиот авион Су-24 е бомбардер кој служи за поддршка на сириската армија на терен.
Рускиот претседател Владимир Путин рече дека соборувањето на авионот ќе предизвика големи промени во односите на Русија и Турција.

Би можело да ве интересира

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Во турски воздушен напад во северен Ирак погинале 23 Курди

Ана Ололовска

Што значи мобилизацијата за Русија – крај на пазарењето на Путин со народот

Ана Ололовска

Украинско разузнавање: Белорусија се подготвува да прими руски војници

Ана Ололовска

Ердоган: Од 2016 од Турција во Сирија се вратиле над 500.000 бегалци

Ана Ололовска