ВИДЕО: Разорен земјотрес од 7,3 степени го погоди Нов Зеланд

Од:

Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе Нов Зеланд, јавува американскиот Геолошки институт (USGS).

Според податоците, епицентарот на земјотресот се наоѓа на 238 километри од градот Гисборн, на Нов Зеланд, на длабочина од 10 километри.

Земјотресот е регистриран во 13:27 часот по средноевропско време.

Новозеландските власти издадоа предупредување за опасност од цунами. Оваа опасност е можна на 300 километри од епицентарот на земјотресот, соопшти Тихоокенаскиот центар за предупредување од цунами.

Засега нема информации за можни жртви или конкретни штети.

Би можело да ве интересира

Регистриран земјотрес со епицентар во Албанија, 160 километри југозападно од Скопје

Ана Ололовска

Силен земјотрес регистриран во близина на Панама

Силен земјотрес во Грција во близина на Закинтос

Во Нов Зеланд јуни годинава беше најтоплиот во последните 110 години

Ана Ололовска

Велингтон затворен уште два дена

Ана Ололовска

Земјотрес од 4,3 по Рихтер ја погоди Црна Гора

Ана Ололовска