ВИДЕО: Расте нервозата во Суецкиот канал, над 300 брода чекаат да поминат

Од:

Шефот на египетската служба за управување со Суецкиот Канал денеска изјави дека силниот ветер не е главната причина за заглавувањето на товарниот брод „Евер гивен“ (Ever Given).

Продолжуваат операциите за ослободување на бродот долг 400 метри, кој од вторникот го блокира бродскиот сообраќај.

– Силните налети на ветерот и метеоролошките фактори не се единствените главни причини за заглавувањето на бродот, бидејќи и други грешки, човечки или технички, исто така може да одиграле улога, рече Осама Рабие на прес-конференција во Суец.

– Истрагата ќе ги открие сите овие фактори, рече тој.

Рабие појасни дека денешните напори да се помести гигантот „Ever Given“ овозможија да се придвижи крмата (заден дел) и кормилото, но останува нејасно кога ќе може да плови.

Тој рече дека Египет губи помеѓу 12 и 14 милиони долари на ден од блокирањето на каналот.

Во моментов, 321 брод чекаат да го преминат Суецкиот Канал.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Спасувачка драма во Хрватска, на Полјаци им се расипал катамаранот на силно невреме

Катерина Павлова-Николовска

Приведени капетанот и неговиот заменик од турскиот брод „Вера Су“, што се насука во Црно море

А1он

ИОМ: Најмалку 57 лица се удавија во превртен брод кај либискиот брег

Жарко Настоски

По 12 дена изгаснат пожарот на сингапурскиот брод-контејнер во водите кај Шри Ланка

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Се запали брод кој пренесува 25 тони азотна киселина

На холандски товарен брод му се заканува потонување, екипажот беше евакуиран