ВИДЕО: Расте бројот на жртви од снежната бура во САД, измерени и минус 39 степени

Од:

Поради арктичката студена бура што го погоди поголемиот дел од САД, повеќе од 800.000 луѓе останаа без струја, а најмалку 28 лица загинаа.

Повеќе од 3.000 летови беа откажани во саботата, а некои аеродроми беа затворени. Во петокот, повеќе од 200 милиони луѓе беа под некаков вид метеоролошки предупредување.

Замрзнатите услови на патиштата ги натераа властите да ги повикаат луѓето да останат внатре и да ги откажат сите патувања кои не се вонредни, при што стотици луѓе останаа заглавени во сообраќајот.

Меѓу загинатите има три лица во сообраќајни несреќи во Кентаки и уште три во Оклахома.

Во Монтана, Националната метеоролошка служба предупреди дека на источната падина на националниот парк Глечер и околината може да падне до 20 сантиметри снег, а ветровите достигнуваат брзина и до 90 километри на час.

Монтана претходно во невремето забележа температура од -45,6 степени, додека вчерашната најниска температура беше забележана во малиот град Авр на -39 степени (38 F).

Повеќе од 107.000 домови се без струја во Мејн, а поправките најверојатно ќе траат неколку дена. Некои други држави побараа од потрошувачите да ја намалат потрошувачката за да избегнат прекини.

Временските услови ќе бидат умерени од вторник од запад кон исток на Америка, во висорамнините и центарот на САД, но на источниот брег ќе се загрее до четврток или петок.

Екстремните временски услови ги принудија властите ширум земјата да отворат центри за затоплување во библиотеките и полициските станици за да ги заштитат бездомниците.

Државниот метеоролошки завод објави дека неговата карта на сегашни и идни метеоролошки опасности има „најмногу предупредувања за зимски услови досега“.

Канаѓаните исто така издадоа предупредувања за тешки временски услови. Стотици илјади луѓе останаа без струја во регионите Онтарио и Квебек, додека многу летови беа откажани во Ванкувер, Торонто и Монтреал.

Канадската VIA Rail објави дека сите возови од Торонто до Отава и Монтреал ќе бидат суспендирани на Божиќ поради излетување на возот од шините, додека екстремните временски услови доведоа до голем број откажани возења.

Метеорологот Келси Мекјун од Торонто објави на Твитер дека во петокот во езерото Ири се забележани бранови до 8 метри, додека во пристаништето Ферпорт, Охајо, ветрови до 120 км/ч.

Би можело да ве интересира

Мајк Пенс се кандидира за претседател на САД, ќе се бори против Трамп

Поранешен американски шпион: Време е да се каже вистината за НЛО

Ана Ололовска

Поројните дождови со најголеми последици во прилепската населба Тризла

Ана Ололовска

ВИДЕО: Поплавени десет објекти по невремето во Кавадарци

Ана Ололовска

ВИДЕО: Две лица загинаа во пад на мал авион во Америка

Ана Ололовска

Напад со нож во Кливленд, ранети тројца полицајци

Ана Ололовска