ВИДЕО: Расист се заби со џип во група црни демонстранти, возел 150 километри на час

Од:

Страотен инцидент се случи ноќеска во американскиот град Минеаполис, каде возач со огромна брзина, со теренско возило намерно влета во група демонстранти, кои протестирале против убиство на афроамериканец од страна на полицијата.

Една жена загина, а двајца демонстранти се тешко повредени кога возачот, за кого полицијата во меѓувреме соопшти дека бил поборник на теориите за надмоќ на белата раса, се забил во луѓето со џипот, возејќи околу 150 километри на час. По инцидентот, напаѓачот го запрел автомобилот, од каде го извлекле учесници на протестот, а брзата интервенција на присутните полицајци спречила тој да биде линчуван.

Во Минеаполис во тек се секојдневни протести против полициската бруталност при убиството на афроамериканец по име Винстон Смит, кој според демонстрантите, бил убиен од полицајци и покрај тоа што бил невооружен. Полицијата, од друга страна, тврди дека Смит не само што имал оружје, туку и пукал кон полицајците, пред да биде смртно застрелан.

Би можело да ве интересира

Бајден загрижен поради кинеските хиперсонични ракети

Ана Ололовска

За американската амбасадорка во Тирана преговорите на ЕУ со Албанија и Македонија треба да почнат без одлагање

А1он

Напаѓачот во средното училиште во Паркленд се изјасни за виновен

А1он

Воена база во Мериленд затворена поради закана за бомба и евентуален оружен напад

А1он

Белата куќа претстави план за вакцинирање на деца од пет до 11 години, додека го чека одобрувањето од ФДА

А1он

Блинкен во посета на Еквадор и Колумбија

А1он