ВИДЕО: Ракетата „Старшип“ на компанијата на Маск одново се урна при тест

Од:

Прототип на товарната ракета Space X Starship SN 9 експлодираше за време на слетувањето по успешното лансирање во Бока Чика во Тексас и летот на голема надморска височина.

Слична судбина ја снајде и претходната ракета Старшип СН 8, што ја разви компанијата на милијардерот Илон Маск. Ракетата е дизајнирана да пренесува луѓе и товар до 100 тони во мисии на Месечината и на Марс.

Би можело да ве интересира

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Ана Ололовска

„Спејс Икс“ лансира ракета носач со 60 микросателити

Ана Ололовска

ВИДЕО: Прототип на „Старшип“ на Спејс Икс се урна при слетување по пробен лет

Ана Ололовска

Спејс-Икс прекина тест-лансирање на една секунда пред полетувањето

Ана Ололовска

Маск сака да го поевтини вселенскиот лет, ќе чини само два милиони долари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Капсулата на Спејс-Икс пристигна на МВС

Ана Ололовска