ВИДЕО: Пукање на универзитет во Русија, студентите скокаа преку прозорци

Од:

Осум лица се убиени, а шестмина се ранети кога вооружен напаѓач отвори оган во кампусот на универзитет во рускиот град Перм. Сторителот е уапсен.

Според некои информации, бројот на убиени и повредени е многу поголем, но засега нема официјална потврда.

Напаѓачот, за кого официјалниот руски Комитет за истраги соопшти дека е студент на тој универзитет, утрово влегол во кампусот и почнал да пука.

Објавена е и снимка на која се гледа напаѓачот.

Според се уште официјално непотврдени информации напаѓачот е 18-годишен студент Тимур Бекмансуров, кој наводно оставил порака на социјалните мрежи во киои го објаснува нападот.

Би можело да ве интересира

Спречен упад на американски воен брод, тензично на руската граница

А1он

Почина пратеникот кој беше избоден додека држел говор

А1он

САД ја повикаа Русија да обезбеди енергетска сигурност во Европа

СЗО ја запре постапката за итно одбрување на Спутник В

Русија не е поканета на онлајн средба за борба против кибер криминал, предводена од САД

Ана Ололовска

Путин пред новоизбраните пратеници во Думата: Мораме да ја забрзаме кампањата за вакцинација

Ана Ололовска