ВИДЕО: Први снимки од нападот на Турција врз Сирија, паѓаат бомби, луѓето бегаат во паника

Од:

Светските и локалните медиуми ги објавија првите слики и снимки од местата каде што започна турската воена операција во Сирија.

Си-Ен-Ен известува дека се случил колапс на сообраќајот во северна Сирија, бидејќи патиштата се полни со колони луѓе што се обидуваат да избегаат од турското бомбардирање.

„Овој свет, кој го остави нашиот народ пред варварски напад, каде згрешивме кога се боравме за него против ИСИС?“, напиша на „Твитер“ портпаролот на воениот совет, Манбиј Шерван Дервиш.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган порано изјави дека турската воена операција во североисточна Сирија започна.

Патем, медиумите јавуваат дека и курдските сили започнаа напад.

Би можело да ве интересира

Мерси корпс се повлекува од североисточна Сирија

Сириската војска влезе во Манбиж

Американските војници во северна Сирија добија наредба да се повлечат од земјата

Гутереш апелира на итно смирување на тензиите во североисточна Сирија

Ердоган: Турција нема да се откаже од офанзивата во Сирија

ЕУ за забрана на извоз на оружје за Турција