ВИДЕО: Први снимки од нападот на Турција врз Сирија, паѓаат бомби, луѓето бегаат во паника

Од:

Светските и локалните медиуми ги објавија првите слики и снимки од местата каде што започна турската воена операција во Сирија.

Си-Ен-Ен известува дека се случил колапс на сообраќајот во северна Сирија, бидејќи патиштата се полни со колони луѓе што се обидуваат да избегаат од турското бомбардирање.

„Овој свет, кој го остави нашиот народ пред варварски напад, каде згрешивме кога се боравме за него против ИСИС?“, напиша на „Твитер“ портпаролот на воениот совет, Манбиј Шерван Дервиш.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган порано изјави дека турската воена операција во североисточна Сирија започна.

Патем, медиумите јавуваат дека и курдските сили започнаа напад.

Би можело да ве интересира

Сириската армија воспостави контрола врз северозападниот дел на провинцијата Алепо

А1он

НАТО нема воено да ја поддржи Турција во Идлиб

Ана Ололовска

Сириската армија протера бунтовници од Алепо

Ана Ололовска

73 албански граѓани се уште се наоѓаат во Сирија

А1он

Нетанјаху: „Можеби нападот врз Сирија го изврши авијацијата на Белгија“

А1он

Најмалку седум жртви во напад во близина на Дамаск

А1он