ВИДЕО: Проукраинските Руси повторно го напднаа Белгород

Од:

Американскиот институт за проучување на војната (ISW) соопшти дека проукраинскиот руски доброволен корпус и Легијата на слободата на Русија, наводно, извршиле уште една операција вчера во Белгород.

Геолокацирани снимки покажуваат дека легијата дејствува во близина на Нова Таволжанка во Русија (3,5 километри од границата со Украина), и двете групи ги напаѓаат руските позиции во близина на таа населба и во близина на Шебекин во регионот Белгород.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека нивните сили запреле две чети на моторизирана пешадија засилени со тенкови кои се обиделе да извршат инвазија на руска територија во близина на Шебекин и Нова Таволжанка.

ISW истакнува дека станува збор за рации, односно се работи за напади од мали размери кои вклучуваат брзо влегување во непријателска територија со одредена цел, проследено со планирано повлекување без напор да се воспостави долгорочна контрола.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Нов напад на рускиот град Белгород, дрон падна на улица

Катерина Ѓуровски

Медведев повторно се заканува со нуклеарна апокалипса

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозии во зградата на ФСБ, објавена е снимка од подготовката за нападот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Знаме „Слободна Русија“ над Москва

Ана Ололовска

Русија се судри со партизаните на најмалку три локации, соопшти британското Министерство за одбрана

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хаос во Русија, напади со дронови, експлозии, луѓе кои бегаат… Гувернерот на Белгород: Не се враќајте

Ана Ололовска