(ВИДЕО) Протести за климата во Германија, активисти ги блокираа мостовите во Хамбург

Од:

Активистите за климата од движењето Последна генерација ги блокираа мостовите на реката Елба во северниот германски пристанишен град Хамбург, што доведе до насилни интеракции со гневните возачи. Според полицијата, четири лица утрото се залепиле за тротоарот со брзо стврднат бетон и го блокирале сообраќајот до завршувањето на протестот во попладневните часови.

Бидејќи другите пристапни патишта до градот се затворени поради градежни работи, мостовите Елба се единствениот начин да се стигне до Хамбург од југ. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како возачот на камионот ги губи нервите, го влече демонстрантот од патот и го клоца во стомакот.

„Овој инцидент се случи пред да влезе полицијата“, изјави портпаролот на полицијата, додавајќи дека истрагата е во тек.

Фотографот на ДПА, исто така, објави дека агресивните возачи одговориле на блокадата со клоци и тупаници на активистите. Во Берлин, демонстрантите се собраа пред Бранденбуршката порта на протести и концерт за поддршка на референдумот за забрзување на мерките против климатските промени во главниот град.

Според полицијата, на митингот Климанеустарт (климатско ресетирање) се очекуваат околу 35.000 луѓе. За време на петчасовниот настан, предвидено е неколку бендови да свират заедно со говорите на познатите активисти како Луиза Нојбауер и експертот за одржливост Маја Гепел.

На референдумот во недела, граѓаните на Берлин можат да изберат дали сакаат градот да стане климатски неутрален до 2030 година, наместо до 2045 година како што беше претходно планирано. На национално ниво, германската влада сака да постигне климатска неутралност до 2045 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Турците во Германија ја славеа победата на Ердоган

Германија повлекува над сто владини службеници од Русија по одлуката на Москва

Брат и сестра осомничени дека со другари го организирале убиството на нивниот татко

Горан Наумовски

Хрватска државјанка во Германија убиена од нејзиниот син: „Ја избодев со нож, па повикав брза помош“

Ана Ололовска

Драма во Германија: Се урна авион во близина на НАТО писта, загинаа двајцата пилоти

Катерина Павлова-Николовска

Србин е уапсен во Германија за убиство: Маж е отруен со наркотици, се истражува улогата на неговите познаници