ВИДЕО: Протести против ковид мерките и во Берлин, демонстрантите се судрија со полицијата

Од:

Во Берлин декска се одржаа протести против пандемиските ограничувања.

На улиците во градот беше тензично, а во неколку наврати имаше судири меѓу демонстрантите и полицијата.

Според изјавите на организаторот од собирот било побарано „почитување и обнова на основните човекови права“.

Полицијата соопшти дека дел од протестите се забранети. Најавени беа и контрапротести.

Иако дел од мерките во текот на летово беа укинати, Германците и натаму мора да носат маски на јавни простори и да се придржуват на серија други рестрикции воведени во борбата со пандемијата.

Би можело да ве интересира

Во Германија вакцинација во верски објекти, во спортски сали и во јавниот превоз

ВИДЕО: Голем протест во Берлин против антиковид мерките

Скандал во Германија: Речиси 9.000 лица наместо вакцина примиле физиолошки раствор

Вознемирувачки снимки на полициската бруталност во Берлин-ја фаќа за врат, па на земја

Предраг Петровиќ

Германија ги менува правилата на границите и воведува нова корона карта

Катерина Павлова-Николовска

Делта-сојот стана доминантен во Германија и во Белгија

Катерина Павлова-Николовска