ВИДЕО: Протест во Москва, опозицијата бара да учествува на избори

Од:

Околу илјада луѓе се собраа денеска во центарот на Москва барајќи изборната комисија да ја прифати кандидатурата на опозицискиот кандидат на изборите за градско собрание во септември.

Собирот е одобрен како митинг на опозициските лидери и нивните гласачи, бидејќи Московската изборна комисија одби да ја прифати кандидатурата на нивните неколку претставници поради неважечки потписи.

Демонстрантите извикуваа „Ние сме тука власт“ и „Путин е крадец“.

Најпознатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални се уште не пристигнал на собирот, кој руските власти го дозволија. Засега нема ниту едно апсење.

Иља Јашин, еден од кандидатите за чија кандидатура потписите се прогласени за неважечки, побара од демонстрантите да тргнат со него до канцеларијата на градоначалникот и да ги изнесат своите изборни барања.

Би можело да ве интересира

Трамп повторно бара Русија да се врати во Г-7

Ана Ололовска

Во септември воени маневри на Русија и на уште седум држави

Рјабков: САД долго развиваат крстосувачки ракети од среден дострел

Ана Ололовска

Макрон: Иднината на Русија е врзана за Европа

Ана Ололовска

Пад на профитот на најголемиот светски производител на дијаманти

Путин: Не постои ризик од радијација по експлозиите во Русија