ВИДЕО: Демонстрантите ја добија битката, Грузија го повлече спорниот закон за „странски агенти“

Од:

Грузиската владејачка партија денеска соопшти дека бесусловно го повлекува предлог-законот за „странски агенти“ по две ноќи насилни протести против во Тбилиси.

Владејачката партија Грузиски сон во соопштение рече дека „безусловно ќе го повлечеме нацрт-законот што го поддржавме без никакви резерви“, наведувајќи ја потребата да се намали „судирот“ во општеството.

Претходно во текот на ноќта судирите меѓу демонстрантите и полицијата продолжија на улиците на Тбилиси.

Демонстрантите ноќеска поставуваа барикади и продолжија да се конфронтираат со полицијата која користеше солзавец и водени топови.

Поддршка за протестите даде и украинскиот претседател Володомир Зеленски.

Контроверзниот закон за странски агенти требаше да ја опфати работата на невладините организации и на медиумите кои во одреден дел се финансирани од странство.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ќерката на Лавров предизвика хаос во Грузија: Дојде на свадба, мораше да ја напушти земјата со полициска придружба

Катерина Ѓуровски

Русија ја укина забраната за летови во Грузија

Ана Ололовска

Шефот на руската разузнавачка служба: Западот ја турка Грузија во војна со Русија

Премиерот на Грузија му порача на Зеленски да си ги гледа проблемите во неговата земја

Катерина Ѓуровски

Демонстрантите во Грузија бараат оставка од проруските власти

Во Грузија на слобода се сите уапсени поради протести против прописите за „медиуми-агенти на странско влијание“

Горан Наумовски