ВИДЕО: Припадници на Кинеската армија чистеше улици во Хонг Конг

Од:

Кинеската народноослободителна армија ги изненади жителите на Хонг Конг кога нејзини припадници се појавија на улиците во маици и шорцеви, помагајќи им на жителите да ги исчистат остатоците по антивладините протести.

Според западни медиуми, присуството на војници на улиците, дури и затоа што тие помагаат во расчистување на патишта во близина на нивната база, би можеле да ги ублажат понатамошните полемики околу автономниот статус на таа кинеска територија.

Расчистувањето следува по полициската акција од петокот против демонстрантите на кинескиот универзитет, на кој дел од демонстрантите продолжуваат да го блокираат пристапот.

Продемократските организации веруваат дека операцијата за расчистување би можела да биде „сериозен преседан“ ако градските власти ја повикаат војската да се справи со внатрешните проблеми.

Безбедносните аналитичари проценуваат дека околу Хонг Конг се стационирани околу 12.000 војници – повеќе од двојно повеќе од вообичаениот број.

Би можело да ве интересира

Јапонија предупредува на територијалните побарувања на Кина во регионалните мориња

Ана Ололовска

Тензии меѓу САД и Кина околу Јужното Кинеско Море

Ана Ололовска

Во Кина 297 активни случаи на коронавирусот, тројца новозаразени, нема смртни случаи

Ана Ололовска

Забранет влез во Кина на неколку американски официјални лица

Ана Ололовска

Во ситуација на тензии со Кина, Тајван почна еднонеделни воени вежби

Ана Ололовска

Катастрофални поплави во Кина предизвикани од невидени врнежи

Ана Ололовска